OPTİMİZASYON TEKNİKLERİ
(Bu ders ilk defa verilmektedir. Ders notları düzenlendikçe yayınlanacaktır)
Haf. Konular Uygulamalar
1 Ders Notu: C# Temelleri-1   ÖDEV 1: Dışarıdan alınan sayı miktarınca rastgele sayı türetin (Örneğin 100.000 adet sayı olsun). Türetilecek sayı değeri 0 ile o sayı arasında olsun. a) Notlarda verilen algoritmalardan 2 farklı algoritma ile bu sayıları sıralatın. Bu esnada işlemcinin kaç saniyede sıraladığını gösterin.
Hangi algoritmanın daha hızlı çalıştığını bulmaya çalışın. Algoritma çalışmaya başlamadan önce işlemci saatini milisaniye olarak yazdırın. Daha sonra döngü bittiken sonra tekrar yazdırın. ikisi arasındaki fark işlemcinin süresini gösterecektir.
b) Ayrıca tekbox a girilen bir değeri 2 farklı algoritma ile bu sayıların içinde aratın. Bulmaya çalışın. Yine hangi algoritmanın daha hızlı bulduğunu ölçmek için işlem süresini görüntüleyin.
2 Ders Notu: Tek Değişkenli ve Çok Değiskenli Fonksiyonlar ÖDEV 2: 2 yada 3 derece bir denklemin mak/min noktalarını (optimum noktalarını) bulan ve bunun grafiğini çizen bir program yazınız.
3 Ders Notu: Çok Değiskenli Fonksiyonlar ÖDEV 3: 2 yada 3. derece bir denklemin köklerini yarılama ve Newton-Raphson metodları ile bulan bir program yazın. Her iki yöntemin performansını karşılaştırın. En az adımda hangisi çözmektedir.
4 Ders Notu: Lineer Programlam ve Grafik Optimizasyonu ÖDEV 4: Ders notlarında anlatılan örneğe benzer olarak, bir I profilin optimal tasarımını yapınız. Kiriş uzunluğu 1 metre olacak. I profil 10 mm kalınlığında saçtan kaynatarak üretilecek. 1000 kg yükü taşıyacak I profilin kesit ölçülerini bulunuz. Optimal tasarım noktasını, kısıtların olduğu grafiği çizerek gösteriniz.
5 Ders Notu: Genetik Algoritma Genetik_Algoritma_Gezgin_Satici_Odevi
6 Ders Notu: Karınca Koloni Algoritması

Ocak 2017-Final Projeleri

Makale Formatı

Optimizasyon_Teknikleri_VizeSinavi_07.11.2016.pdf

Optimizasyon_Teknikleri_VizeSinavi_24.11.2015