BÖLÜM BAŞKANLIĞI (MÜHENDİSLİK+TEKNOLOJİ) VE KİŞİSEL DERS DUYURULARI

======================================================= 22.05.2024 Çarşamba

İŞ İLANI--2
Karabük'te bulunan Cangüller A.Ş. bünyesinde bulunan Kaynak Robotları üzerine çalışacak, yetiştirilmek üzere Mekatronik Mühendisliği mezunu öğrenciye ihtiyaç bulunmaktadır (Yeni mezun yada bitirmeye yakın da olabilir). İlgilenenler öncesinde telefon edip, bizzat fabrikaya başvurması gerekmektedir. (https://www.cangullertreyler.com/)

======================================================= 20.05.2024 Pazartesi

İŞ İLANI--1
Kenan Işık hocamızın referansı ile "McFly Robot Teknolojileri" firmasından, Dişliler hakkında çalışan ve matlabden anlayan bir personel aranıyormuş. Son sınıf yada Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi de olabilir. İlgilenenler ön görüşmeyi Kenan Işık (kenanisik@karabuk.edu.tr) hocamızla yapsın.

======================================================= 27.04.2024 Cumartesi

ÖDEV 4: (Son Teslim Tarihi: 10 Mayıs Cuma, 24:00)

Bilgisayar Destekli TASARIM: a) Dersin sayfasındaki "16-Atölye Vinci Tasarımı" ödevini yapın. Detaylar oradadır. Aynı zamanda aşağıdaki ödevi yapın. ikisini beraber Ö4 yükleyin.

b) Non Lineer analizle ilgili bir ödev daha verilecek. Videosu yayınlanınca ilan edilecek. Ödev verilirse süre uzatılabilir.

Makine DİNAMİĞİ: Dersin sayfasındaki 5.Hafta ve 6.Hafta ya ait ders notların sonundaki ödevleri yapın. Yani önceki ödevlerde yaptığınız Krank-Biyel mekanizmasının Hız ve İvme analizlerini notlarda istendiği şekilde yapın, Ö4 yükleyin.

GÖRÜNTÜ İşleme ve Programlama: Dersin ilgili sayfalarındaki Kenar Bulma ve Alan bulma algoritmalarını deneyin. Bu algoritmaları endüstriyel bir uygulamada nasıl kullınırsınız programlayarak gösterin. Örneğin kenar bulma algoritması ile bozuk paraların çapları hesaplanarak kaç lira olduğu bulunabilir. Alan bulma algoritması ile bir uydudan çekilen fotografda gözüken her bir tarlanın alanı kaç dönüm hesaplanbilir. Bu şekilde birer uygulama ile algoritmaları deneyin. GÖNDERDİĞİNİZ konferansın bilgilerini ve başvuru belgelerini ödeve ekleyin. Kabul belgesi aldıysanız onu koyun.

Bitirme TEZLERİ: Bitirme tezi alan öğrenciler Önceki ödevden bu tarafa yeni yaptıkları çalışmaları anlatıp yüklesinler. İki ödev arasında ilerleme yoksa, düşük puan alır. O yüzden her hafta projeye çalışın ve ilerlemeleri ödevlerde gösterin.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 27.03.2024 Çarşamba

ÖDEV 3: (Son Teslim Tarihi: 7 Nisan Pazar, 24:00)

Bilgisayar Destekli TASARIM: a) Dersin sayfasındaki "18-Basınçlı Kap Tasarımı" ödevini yapın. Detaylar oradadır. Aynı zamanda aşağıdaki ödevi yapın. ikisini beraber Ö3 yükleyin.

b) Dersin sayfasındaki "5.Hafta-B, Su Deposu Tasarımı, Hidrostatik Basınç ve Deprem Yükünün Etkisi" videosundaki uygulamaları bire bir yapın. Tek fark deponun hacmini videodakinden farklı alacaksınız. Videoda 12 m3 hacim alınmış. Siz farklı bir ölçü belirleyerek uygun profilleri seçerek, su basıncını ve deprem yüklerini benzer şekilde deneyip sonuçlarını ödevde gösterin. (Herkesin çizimi birbirinden farklı olmak zorundadır). (Videodaki ile aynı ölçüleri kullananlar puan alamaz).

Makine DİNAMİĞİ: Dersin sayfasındaki 4.Hafta notların sonundaki Ödev1 (Statik Hesaplamaları) yapın. Detaylar oradadır. Herkes kendi tasarladığı Krank Biyel mekanizması için çözsün. Ölçüler farklı ve tarzlar farklı olmak zorundadır. Bağımsız yaparsanız farklı olacaktır zaten..

GÖRÜNTÜ İşleme ve Programlama: Dersin sayfasındaki 5, 6 ve 7.Hafta notların içindeki uygulamaları yapın. (Bulanıklaştırma (3 farklı yöntem), Netleştirme (2 farklı yöntem), Kenar Bulma (4 farklı yöntem)). Konferansa göndermek üzere yapacağınız Final projesinin Özet metnini GÖNDERDİĞİNİZ konferansın bilgilerini ve başvuru belgelerini ödeve ekleyin.

Bitirme TEZLERİ: Bitirme tezi alan öğrenciler Önceki ödevden bu tarafa yeni yaptıkları çalışmaları anlatıp yüklesinler. İki ödev arasında ilerleme yoksa, düşük puan alır. O yüzden her hafta projeye çalışın ve ilerlemeleri ödevlerde gösterin.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 11.03.2024 Pazartesi

ÖDEV 2: (Son Teslim Tarihi: 20 Mart Çarşamba, 24:00)

Bilgisayar Destekli TASARIM: a) Dersin sayfasındaki "34-Çelik Kemer Koprü Tasarımı" ödevini Kiriş Modelleme kullanarak yapın. Detaylar oradadır.

b) Ödevde yaptığınız tasarımın bir küçük modelini çay çubukları ile yaparak ödeve ekleyin. Çubukları istediğiniz şekilde yapıştırabilirsiniz. Çubukları gelen yükün tipine uygun olarak yapıştırın. Eğilme varsa I profili şekli verebilirsiniz, çekme varsa direk tek çubuk olabilir, Basma varsa kalın kesit oluşturabilirsiniz, Burulma varsa yine kalın kesit olabilir. Mantıklı bir model olsun.

* Çubuk sayısı 200 adet çay çubuğu olacak.
* Köprü açıklığı 30 cm olacak. (3 çay çubuğu boyunda olacak). İki masa yada iki sandalye üzerinde deniyorsanız, sandalye desteklerinin 30 aralıklı olmasına dikkat edin. (Eğer köprüyü 30 cm yapıp sandalyeleri 15 cm aralıklı birbirine yakın korsanız, Not alamazsınız. Destekler köprünün uç kısımlarında olmalıdır).
* Köprü genişliği 10 cm olacak (1 çay çubuğu boyunda olacak)
* Yükü tam ortadan bağlayın. iple bir poşeti bağlayıp içerisine yarım litre yada 1 litre sular koyup kaç kg da kırıldığını fotograflayarak gösterin.


Makine DİNAMİĞİ: Dersin sayfasındaki 3.Hafta notların sonundaki Ödev1 (Konum Hesaplaması ve Programlaması) yapın. Detaylar oradadır. (Önce benim yaptığım 4 çubuklu mekanizmanın tüm işlemlerini sizde yapın ve tecrübe kazanın. Ardından ödevdeki 3 çubuk mekanizmasını (krank-biyel mekanizmasını) çözün. Diğer türlü konuyu anlamadan yapmaya başlarsanız daha fazla uğraşır, vakit kaybedersiniz).

GÖRÜNTÜ İşleme ve Programlama: Dersin sayfasındaki 3.Hafta notların içindeki uygulamaları yapın. (Taşıma, Aynalama, Döndürme, Büyütme, Küçültme, Eğme). Konferansa göndermek üzer yapacağınız Final projesinin Özet metnini oluşturun ve ödevin içine ekleyin. Göndereceğiniz Konferansın Linkini ekleyin.

Bitirme TEZLERİ: Bitirme tezi alan öğrenciler Önceki ödevden bu tarafa yeni yaptıkları çalışmaları anlatıp yüklesinler. İki ödev arasında ilerleme yoksa, düşük puan alır. O yüzden her hafta projeye çalışın ve ilerlemeleri ödevlerde gösterin.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 27.02.2024 Salı

ÖDEV 1: (Son Teslim Tarihi: 10 Mart Pazar, 24:00)

Bilgisayar Destekli TASARIM: Dersin sayfasındaki "24-Demir Makası ve Tel Makası Tasarımı" tasarımını yapın. Detaylar ordadır.

Makine DİNAMİĞİ: Dersin sayfasındaki 1.Hafta notların sonundaki Ödev 1,2 , ayrıca 2. Hafta notların sonundaki Ödev 1,2,3,4 yapıp, hepsini tek bir dosya halinde Ö1 yükleyin (toplam 6 tane kısa ödev vardır).

GÖRÜNTÜ İşleme ve Programlama: Dersin sayfasındaki 2.Hafta notları içinde anlatılan tüm konuları (kontras dahil) derste gösterildiği şekilde programlayıp, çalışan ekran görüntülerini ve kodları Ö1'e yükleyin.

Bitirme TEZLERİ: Benden bitirme tezi alan öğrenciler çalışacak konunun başlığı, görseller kullanarak kısa bir özetini, başkaları bu konuda neler yapmış (kısa bir literatür araştırmasını) anlatın. Grup halinde ise kimler var ve ayrıca yayın yapılacak mı bildirin.

NOT: Benden tez dersinden geçebilmeniz için iki şartı sağlamanız gerekiyor.a) Tezin tam olarak çalışan video görüntüsünü kendi sesinizden anlatıp bütünlemede linkini göndermeniz gerekir yada (çalışan bir sistem değilde, bilimsel bir araştırma ise) bütünlemeden önce bir sempozyumda (konferansda) çalışmanızı yayın olarak sunmanız gerekir (çalışan tezlerinizide konferansda sunarsanız özgeçmişinize yazacağınız bir yayınınız olmuş olur. Tezini yayın olarak sunanlar direk 100 alır. Konferans masraflarını ben karşılayacağım) b) Tezin tez formatında en son bütülemede ödev sistemine yüklenmesi gerekir. (Finalde yükleyen finalde geçer). Vize notları buradan aşama aşama gelişmeleri yüklediğiniz ödevler üzerinden verilecek.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 12.02.2024 Pazartesi

Üniversitenin resmi SOSYAL HESAPLARını takip ederek, güncel duyuruları görebilirsiniz. https://www.facebook.com/krbkuni/
https://twitter.com/krbkuni
https://www.instagram.com/karabukuniv/?hl=tr
https://www.linkedin.com/in/karabuk-universitesi-2007/
https://www.youtube.com/user/kbu3nisantv

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ